Patronem naszej szkoły jest Juliusz Verne, ur. 8 II 1828 w Nantes, zm. 24 III 1905 w Amiens. Pisarz francuski. Doktor prawa, nie rozpoczął jednak kariery adwokackiej, lecz podjął pracę jako sekretarz teatru i agent giełdowy, dokształcając się jednocześnie w dziedzinie nauk przyrodniczych, ogarnięty podziwem dla współczesnego ich rozwoju. Na młodego entuzjastę postępu zwrócił uwagę Pierre’a J.  Hetzela, który w 1864 roku założył znakomite pismo dla młodzieży - "Le Magasin d’éducation et de récréation". Verne wyspecjalizował się w kierunku naukowo-przygodowej powieści dla młodzieży. Hetzel związał go stałym kontraktem, zobowiązawszy pisarza do dostarczania w ciągu 20 lat 2 książek rocznie. Sumienny redaktor, widząc rosnące powodzenie powieści Verne’a, pięciokrotnie podwyższał mu honorarium. Przez 40 lat Verne pisał z niebywałym sukcesem. Jego powieści, w których naukowa fantazja oparta jest na rzetelnym przygotowaniu, wywarły olbrzymi wpływ na epokę, a ich popularność utrzymuje się nadal wśród młodzieży, mimo olbrzymiego postępu nauki od czasów współczesnych pisarzowi. Każda książka Verne’a wprowadza dobrze zarysowane charaktery energicznych bohaterów, którzy     w swych niezwykłych przedsięwzięciach przeżywają ciekawe przygody, opowiadane stylem żywym i barwnym. Interesujące dialogi, szybko rozwijająca się akcja, epizody pełne humoru i zaskakujące zmiany sytuacji sprawiają, że powieści Verne’a stały się klasyczną pozycją każdej biblioteki dla młodzieży.           W Polsce wydano m.in. "Pięć tygodni w balonie", "Wyprawa do wnętrza Ziemi", "500 milionów hinduskiej władczyni", "Gwiazda Południa", "Dwa lata wakacji", "Wąż morski", a także: "Wokół Księżyca", "Dzieci kapitana Granta", "20 000 mil podmorskiej żeglugi", "Tajemnicza wyspa", "W 80 dni dookoła świata", "Piętnastoletni kapitan", "Latarnia na końcu świata", "Napowietrzna wioska".