Miesiąc  kwiecień jest dla nas Polaków miesiącem pamięci narodowej. Członkowie koła historycznego pod opieką p. Edyty Ramian postanowili uczcić pamięć poległych rodaków organizując w Izbie Tradycji wystawę pt.: ”Obóz Potulice – Lebrechtsdorf (1941-1945 )”.

Obóz w Potulicach  był miejscem cierpień wielu tysięcy rodaków. Więzieni byli w warunkach urągających ludzkiej godności za to, że byli Polakami.

3 maja 2013 r. w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji gminnych obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uroczystość uświetniły chóry Chanson i Nutki oraz Zespół Instrumentalny Allegretto, wykonując pieśni historyczne i piosenki o ojczyźnie.

 

30 kwietnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie trwania Hymnu Polskiego uczniowie naszej szkoły wypuścili w niebo niesamowitą ilość balonów koloru białego i czerwonego. Wielu uczniów naszej szkoły miało flagi, a widok 100 metrowej flagi rozpostartej przez uczniów gimnazjum robił niesamowite wrażenie.

 

Ostatnia sobota kwietnia to data od lat przyjęta przez byłych więźniów Obozu "Potulice-Lebrechtsdorf" za dzień uroczystości poświęconych jego wyzwoleniu oraz zakończeniu II wojny światowej. Co roku uczniowie naszej szkoły wraz z kombatantami biorą udział w tych wyjątkowych obchodach. Na uroczystości przybyli byli więźniowie z całej Polski, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna, harcerze i przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Mszę św. odprawił ks. prof. Bernard Kołodziej z Poznania w asyście współcelebransów.

19 kwietnia 2013 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Część artystyczną przygotowały: Kamila Jagielnicka z klasy IV b, Zuzanna Gołębiewska z klasy IV d, Oliwia Mazur z klasy V a. Grupa "Nutki" pod kierownictwem p. Magdaleny Opalińskiej zaśpiewały piosenki o książkach i bibliotece. Teatrzyk o "Kopciuszki" przedstawiły Kasia Duszyńska, Martyna Kurz, Aleksandra Janik Karol Hoffman, Adam Orylski z klasy VI c. Zwiedzający bibliotekę szkolną zwiedzający otrzymali Dyplom Pasowania ucznia  klasy I na czytelnika Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne'a w Białych Błotach, list do rodziców oraz exilibris znak własności książki naszej biblioteki.

Ostatnio dużo mówi się o likwidacji bibliotek szkolnych w Polsce i próbie zastąpienia ich bibliotekami publicznymi. Nasi uczniowie wiedzą jak obie instytucje są ważne i potrzebne ale też znają różnice ich funkcjonowania. Rozumieją, że "BIBLIOTEKA SZKOLNA" to nie to samo co "BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZKOLE".

Emocje, które towarzyszą temu tematowi postanowiliśmy wykorzystać w dobrym celu i najpierw nagraliśmy piosenkę a później w naszej bibliotece powstał teledysk.

Dnia 27 marca uczniowie klas IV – VI mogli sprawdzić się w KLASOWYCH  POTYCZKACH WIELKANOCNYCH.  Mieli okazję sprawdzić swoją wiadomości i umiejętności  w quizie wiedzy, konkurencjach sportowych i podczas przyozdabiania palmy oraz jajka wielkanocnego. Kiedy przedstawiciele klas zmagali się z konkurencjami, pozostali uczniowie dzielnie im kibicowali. Emocji i zabawy było bez liku.

 

Dnia 21 marca 2013r. dzieci ze szkoły podstawowej przywitały pierwszy dzień wiosny z kwiatami we włosach. Nauczyciele świetlicy przygotowali „Wiosenny salon fryzjerski”.  Na korytarzach szkolnych zrobiło się wiosennie i kolorowo. Dziewczęta chętnie przybiegały podczas przerwy po barwne kwiaty. Chłopcy natomiast mieli kwiaty malowane na twarzach. Wielobarwny kosz ozdób sprawił, że wszyscy poczuliśmy się wiosennie i radośnie. Szkoda, że za oknem jeszcze leży śnieg.

Nasza szkoła wzięła udział w nowatorskim projekcie współorganizowanym przez TVP S.A. Oddział w Bydgoszczy "Internetowy Teatr TVP dla szkół". 21 marca 2013 roku w naszej szkole uczniowie klas I - III na żywo za pośrednictwem Internetu obejrzeli spektakl "Pinokio" z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż  podczas trwania „Tygodnia kolorów” w Szkole Podstawowej im. Juliusza Verne’a w dniu czerwonym pojawił się po raz pierwszy w Białych Błotach wóz do poboru krwi ze stacji krwiodawstwa w Bydgoszczy. Wszystko rozpoczęło się dnia 21.02.2013 roku o  godzinie 10 przed budynkiem Szkoły Podstawowej, kiedy to pojawili się pierwsi wspaniali mieszkańcy Białych Błot, pragnący oddać swoją krew. Szczególne podziękowania dla zaangażowanych rodziców, byłych uczniów oraz nauczycieli.