III BIAŁOBŁOCKIE DYKTANDO, CZYLI PRZEDWIOSENNA SUPERATRAKCJA – PÓŁ ZABAWA, PÓŁ RYWALIZACJA, NIEZAPOMNIANA MEGAPRZYGODA WSZECH CZASÓW

       Białobłockie Dyktando na stałe wpisało się w tradycję Szkoły Podstawowej im. J. Verne’a. Gościem specjalnym i autorem tegorocznego dyktanda był dr Adam Wróbel – profesor nadzwyczajny Kujawskiej Szkoły Wyższej, sekretarz Włocławskiego Towarzystwa Naukowego.

Wiktoria Kuczewska

FINALISTKĄ

III Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej 

dla szkół gimnazjalnych

 W dniach 1-3 marca 2019r. w Warszawie, w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, odbyły się zawody centralne Ogólnopolskiej  Olimpiady Historycznej. Uczennica naszej szkoły znalazła się gronie 74 najlepszych młodych historyków z całej Polski. 

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW Z HISTORII

Uczniowie naszej szkoły z powodzeniem biorą udział w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich  z historii!

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej  dla szkół gimnazjalnych organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne wzięło udział  6 uczniów naszej szkoły. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolneo, okręgowego i centralnego a każdy z nich z części ustnej i pisemnej. Po szkolnych eliminacjach ustnych do etapu pisemnego zostało zakwalifikowanych troje uczniów: Wiktoria Kuczewska klasa III A, Oskar Wiarek klasa III B i Emilia Słupińska klasa III A. W części pisemnej etapu szkolnego uczniowie musieli przygotować pracę pisemną na jeden z trzech tematów zaproponowanych przez organizatorów olimpiady.

30 stycznia, w bibliotece szkolnej, odbyły się kwalifikacje etapu szkolnego Wielkiej Ligi Czytelników. Spośród 32 uczestników aż 15 uczniów zdobyło minimum 6 sprawności, które uprawniały ich do napisania kolejnego testu. Klasy 1-4 sprawdzały swoją wiedzę z książki „Cukierku, Ty łobuzie!”, a klasy 5-8 z książki „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Testy wyłoniły zwycięzców oraz reprezentację naszej szkoły do rozgrywek powiatowych.

Miło mi poinformować, że Laureatami etapu szkolnego zostali:

Rozstrzygnięcie  „Góry Grosza”

Największą górę grosza usypała klasa 6 c – 9,10kg

Nagrodą dla zwycięskiej klasy są jednorazowe
niepytajniki!

WOJEWÓDZKI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W BYDGOSZCZY

Zespół wokalny Nutki 9 stycznia 2019 roku  wziął udział w XIX Wojewódzkim Konkursie Kolęd
i Pastorałek „Graj dudka, graj Panu” w Bydgoszczy. Konkurs miał miejsce w przepięknej sali koncertowej w Domu Polskim przy ulicy Grodzkiej. Dzieci zaprezentowały kolędy: „Cicha noc” i „Przybieżeli do Betlejem”, które zaśpiewały do akompaniamentu fortepianowego. Konkurencja była silna, a Nutki pięknie wyśpiewały drugą nagrodę. Zespół już teraz został serdecznie zaproszony przez organizatorów do udziału w jubileuszowym XX konkursie, który odbędzie się za rok. Trzymajmy kciuki za kolejne sukcesy Nutek.

7 stycznia 2019 r. w sali Zespołu Szkół w Solcu Kujawskim rozegrano Mistrzostwa Powiatu Bydgoskiego w tenisie stołowym drużynowym szkół podstawowych rocznik 2003-2005. W zawodach wzięło udział cztery drużyny chłopców, reprezentujących gminy naszego powiatu. Chłopcy rywalizowali  systemem „każdy z każdym”. Nasza reprezentacja w składzie Aleksander Majchrzak i Krystian Mikołajczyk przegrała tylko jedno spotkanie i zdobyli srebrny medal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun: Sebastian Zwiewka

„Ukryliśmy się w krzakach, tuż za ogroblowanym wałem, żeby poobserwować powstańców - jak się później dowiedzieliśmy - Pierwszego Batalionu 10. Pułku Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem porucznika Stanisława Śliwińskiego. Po drugiej stronie kanału, przy wszystkich przeprawach stacjonowały oddziały niemieckie, a przy głównym moście groźnie stały strażnice z cekaemami. Po naradzie z Tadkiem wywnioskowałam, iż powstańcy będą próbowali przedostać się na drugą stronę kanału, przez most – pewnie będą chcieli iść na Bydgoszcz.

Dziękujemy za udział w konkursie na najładniejszą kartkę świąteczną ( konkurs był skierowany do uczniów klasy pierwszej)  i kalendarz adwentowy (dla klas 2-3). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace były ciekawe – te najpiękniejsze zostały wyróżnione.

Oto wyniki:

W połowie grudnia Komitet Główny OMJ podsumował pierwsze dwa etapy XIV Olimpiady Matematycznej Juniorów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się pięcioro uczniów naszej szkoły. Są to uczniowie klas VIII: Paulina Czyżewska, Julia Obszańska, Alicja Szulc i Mikołaj Patalas, a także uczennica klasy IIIa Gimnazjum -  Emilia Słupinska.