W zeszłym tygodniu wybraliśmy się w niezwykłą podróż w czasie. Błękitny wehikuł przeniósł nas aż 6000 lat wstecz do Biskupina. Zobaczyliśmy, jak żyli ludzie w epoce kamienia gładzonego, zwiedziliśmy „długi dom” i złożyliśmy dary przy „świętym źródle”. Potem siłą wyobraźni przeskoczyliśmy do epoki brązu, prosto do osiedla kultury łużyckiej, zwanego polskimi Pompejami.

Klasy 2 j i 2 b odwiedziły Wioskę Chlebową w Janiej Górze. Prześledziliśmy drogę „Od ziarenka do bochenka”.  Na miejscu czekał na nas pokaz tradycyjnego młócenia zboża, przygotowanie ciasta zgodnie z oryginalną recepturą oraz wspólne formowanie i wypiekanie chleba. Na ścieżce edukacyjnej „Stracha pokonamy, chleba nie oddamy” spotkaliśmy tajemnicze postaci, od których musieliśmy zdobyć produkty do pieczenia chleba. W czasie zajęć  uczyliśmy się rozróżniania podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Na końcu odbył się egzamin na „Młodego Rolnika”.

W sobotę 20 maja w całej Polsce odbyła się Noc Muzeów, w trakcie której można było zwiedzać bezpłatnie wszystkie muzea. Na ten dzień harcerze przygotowali wspólnie z Muzeum Oświaty wystawę czasową „100 lat bydgoskiego harcerstwa” . Wśród eksponatów na wystawie znalazły się pamiątki po druhu Janie Drzewieckim  wypożyczone ze  szkolnej Izby Tradycji.


W sobotę 13 maja harcerze wyruszyli na pierwszy odcinek zaplanowanej wędrówki 100 km na 100 lecie bydgoskiego harcerstwa.

Pierwszy odcinek z Myślęcinka do Opławca pokonaliśmy dzielnie w klimatach majowej ciepłej wiosny.

8 i 9 maja klasy Vc i Vd uczestniczyły w dwudniowej wycieczce.

Pierwszym punktem atrakcji były warsztaty, czyli spotkanie z rycerzem Wojtkiem w pięknej scenerii dworu, przy zamku rodu Wedlów w Tucznie. Podczas fascynujących opowieści , przymiarki hełmów, pokazów autentycznych broni, każde dziecko na moment przeniosło się w czasie i mogło poczuć się rycerzem.

5 i 6 maja Nutki spotkały się na szkolnym biwaku. Pod opieką pani Doroty Górskiej i pani Basi Tomczak dzieci przeżyły wiele niezapomnianych chwil. Wszyscy zebraliśmy się o 17.00 w piątek. Rozpakowywanie i urządzanie pomieszczeń świetlicy na sypialnie zajęło nam godzinę.  Po zajęciach wokalnych, kolacji i czasie wolnym, „pałeczkę” przejął nasz gość: pani Karolina Tomczak, która poprowadziła zabawy taneczno – ruchowe. Dzieci bawiły się doskonale, a zabawy z chustą Klanzy były jak zwykle źródłem śmiechu i radości. Zabawy z piłką spotkały się z wielkim uznaniem!


27 kwietnia 2017 roku wszystkie klasy czwarte wybrały się na spektakl pt. „Dzwonnik z Notre Dame” wystawiany przez teatr muzyczny Forte z Wrocławia. Za sprawą aktorów przenieśliśmy się do malowniczego Paryża. W katedrze Notre Dame poznaliśmy Gargulca, który opowiedział nam niezwykłą historię porzuconego chłopca.

25 kwietnia uczennice z klasy 6b oraz dwoje uczniów z klasy 4d mieli możliwość zwiedzania Biblioteki Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Biblioteka ta funkcjonuje od czterech lat i jest najnowocześniejszą w Bydgoszczy. W budynku  często organizowane są wystawy regionalnych twórców oraz fotograficzne. Studenci posiadający kartę biblioteczną mają możliwość wynajęcia boksów, w których mogą pisać prace lub przygotowywać się do egzaminów.


Klasy IIIc wraz z IIIk wybrały się do Bydgoszczy, by zwiedzić studio telewizyjne TVP Bydgoszcz. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć studio, w którym nagrywane są Zbliżenia, zwiedzili pomieszczenia reżyserskie, newsroom, charakteryzatornię. Dzieci były zachwycone sprzętem znajdującym się w studio, mogły dotknąć, wypróbować i wczuć się w rolę pracowników telewizji.

 

W Kozielcu w Edukacyjnej Zagrodzie mieszkają zgodnie przyjazne dzieciom zwierzęta: koza Mela, osioł Oli, świnia Stefan, królik, lama, kaczki, kury, koty... W tym tygodniu kilka niezapomnianych godzin w Zagrodzie i pobliskim parku spędziła klasa 2 g i 2 i.
Poza warsztatami Wielkanocnymi dotyczącymi tradycji świąt Wielkanocnych na Kujawach, wykonaniem palm i ozdób świątecznych.