Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

3A I 3E W MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH

4 listopada 2015 roku klasy 3a i 3e wraz ze swoimi paniami Dorotą Górkiewicz i Joanną Wysocką wybrały się do Bydgoszczy, do Muzeum Wojsk Lądowych.

Zdecydowaliśmy się na tę wizytę w związku ze zbliżającym się 11 XI – Narodowym Świętem Niepodległości.

Obejrzeliśmy tam wystawę „Od Cedyni do Karbali”, która przedstawia dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP.

Wystawa zawiera chronologiczny zapis historii wojsk lądowych. Rozpoczyna się przedstawienia przebiegu  starcia pod Cedynią w 972 roku, a kończy zaciętą bitwą o City Hall w Karbali w 2004 roku, która unaocznia wysiłek polskich żołnierzy w czasie misji poza granicami kraju – w Afganistanie i Iraku.

Przewodnik pokazał nam gabloty wypełnione rzadkimi okazami broni, sprzętu, mundurów , a także sylwetki wojów, rycerzy, husarzy, muszkieterów, pikinierów i żołnierzy, na zaaranżowanych polach bitew pod Raszynem, Ossowem, Mławą, Monte Cassino i Karbalą skończywszy.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przed Muzeum, obejrzeliśmy też ścianę z  tablicami pamiątkowymi dotyczącymi między innymi Mariana Rejewskiego – twórcy Enigmy.

Tak zaopatrzeni w wiedzę historyczną mogliśmy bardziej świadomie uczestniczyć w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}