Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

72. ROCZNICA WYZWOLENIA OBOZU HITLEROWSKIEGO W POTULICACH

domyślna zaślepka

29 kwietnia 2017 roku Potulicach odbyły się uroczystości z okazji 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu “Potulice – Lebrechtsdorf” i święta patrona Zespołu Szkół w Potulicach im. “Dzieci Potulic”. Co roku uczniowie naszej szkoły wraz z kombatantami biorą udział w tych wyjątkowych obchodach.

Obóz Potulice – Lebrechtsdorf 1941-1945 był miejscem cierpień wielu tysięcy Polaków. Więźniowie przetrzymywani byli w warunkach urągających ludzkiej godności za to, że byli Polakami. Szczególnie trudny był los dzieci, dlatego Obóz Potulice należy traktować jako Obóz o charakterze eksterminacji dzieci i młodzieży.

 

 

Przed oficjalnymi uroczystościami na cmentarzu udaliśmy się do pałacu hrabiny Anieli Potulickiej, gdzie  w sali balowej została utworzona  Izba Pamięci.  Wśród eksponatów  pozyskanych od byłych więźniów mogliśmy obejrzeć dokumenty, legitymacje, zdjęcia, przedmioty codziennego więziennego użytku, chusty, zdjęcia z obchodów uroczystości kwietniowych z ubiegłych lat oraz wiele innych,cennych pamiątek. Zwiedzającym udostępniono  także pomieszczenia dawnego karceru znajdujące się w podziemiach pałacowych. Zapalając tam znicze, oddaliśmy hołd wszystkim zamęczonym i zamordowanym w potulickim obozie. Następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie odbywały się główne uroczystości. Na obchody wyzwolenia obozu przybyli byli więźniowie z całej Polski, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna, harcerze i przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Po mszy świętej i Apelu Poległych u stóp pomnika delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Nasi uczniowie zapalili także znicze na grobach , których jest tak wiele na potulickim cmentarzu.

Uroczystości w Potulicach to wyjątkowa lekcja historii.

Edyta Ramian