W dniach 29 – 30 maja 2014 roku członkowie kola przyrodniczego uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na terenie UKW w Bydgoszczy. Wszystkie wybrane przez nas zajęcia związane były ze ścieżką przyrodniczą.W czwartek 29 maja rozpoczęliśmy zwiedzanie ogrodu botanicznego przy UKW. Tematem przewodnim był „Tajemnice ogrodu VII”. Zrywaliśmy liście rosnących tam ziół, graliśmy na ogrodowych cymbałach, zobaczyliśmy małą pasiekę oraz obejrzeliśmy papużki. |
Następnie udaliśmy się na warsztaty terenowe pt. „Mali botaniczni detektywi”. Podzielono nas na 3 grupy. Każda drużyna miała do rozwiązania zagadki botaniczne, za które otrzymywało się puzzle. Po ułożeniu obrazka czekała na nas krzyżówka. Wszyscy szybko i bez błędów wykonali zadanie, dlatego otrzymaliśmy nagrody w postaci cukierków, smyczy do kluczy i pamiątkowych planów lekcji.
Dalej nasze kroki skierowaliśmy na warsztaty pt. „Warsztaty na straganie przyrodniczym”. Tutaj dowiedzieliśmy się, dlaczego sowa lata bezszelestnie, a kaczka nie moczy swych piór podczas kąpieli. Zmieściliśmy się również wszyscy pod „skrzydłami” orła. A było nas aż piętnaście osób.
Ostatnie, ale równie interesujące, były warsztaty o grzybach pt. „Bezpieczne grzybobranie”. Poza instrukcją jak zbierać grzyby, poznaliśmy ich budowę i sposoby rozmnażania. Pod mikroskopami oglądaliśmy zarodniki, a pod dużymi, podświetlanymi lupami oglądaliśmy blaszki i rurki spod kapeluszy grzybów. Mieliśmy również do wypełnienia karty pracy. Na koniec otrzymaliśmy przepyszne cukierki.
W piątek 30 maja udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego na wycieczkę pt. „Dębowa ścieżka”. Poznaliśmy różne gatunki dębów m.in. dąb szypułkowy, bezszypułkowy, węgierski, czerwony czy też tzw. mieszańce. Usłyszeliśmy również mnóstwo ciekawostek i legend o niektórych starych drzewach.
Kolejnym przystankiem były warsztaty pt. „Ciekawostki z życia pszczół”. Poznaliśmy różne gatunki pszczół i trzmieli. Ich zwyczaje, sposoby zapylania kwiatów oraz to, w jaki sposób się rozmnażają. Oglądaliśmy zasuszone okazy pod binokularem oraz w specjalnych gablotach. Na zakończenie zajęć dostaliśmy słodkie żelki.
Odwiedziliśmy również stoisko dla osób niewidomych oraz stoisko Profesor – WHY – gra edukacyjna pomocna w nauce przyrody i chemii.
Na koniec uczestniczyliśmy w wykładzie z pokazem pt. „Koliber – mistrz lotu”. Dowiedzieliśmy się, jakie grupy kolibrów wyróżniamy, gdzie one żyją, co jedzą i jak latają. Okazało się, że są to jedyne ptaki, które wykręcają skrzydła podczas lotu o 180 º. Zapylają kwiaty podczas wysysania nektaru. Jedzą więcej niż same ważą, a kiedy śpią popadają w stan odrętwienia, aby nie umrzeć. Fascynujące zwierzęta.
Było super, już czekamy na kolejny festiwal nauki J
Koło przyrodnicze przy SP Białe Błota
Tekst i zdjęcia Katarzyna Ślefarska
{PPGALLERY}{/PPGALLERY}