20 maja uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali koncertu muzyków z bydgoskiej filharmonii. Artyści zagrali na instrumentach smyczkowych takich jak: skrzypce, altówka i wiolonczela. Nasi uczniowie bez problemu rozpoznali te instrumenty.
|
Stolica Austrii – Wiedeń, to miejsce, gdzie tworzyli najwięksi kompozytorzy wiedeńscy. Tam powstały najbardziej znane utwory trzech klasyków wiedeńskich.
Przykładem tego jest Eine kleine nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta- kompozytora, który w wieku 3 lat już wykazał zdolności muzyczne i został okrzyknięty cudownym dzieckiem. W wieku 8 lat Mozart napisał pierwsze wielkie dzieło na orkiestrę: symfonię. Muzycy po zaśpiewaniu przez dzieci piosenki: „Wyszły w pole kurki trzy”, zaprezentowali 3 wariacje na temat tego utworu.
Kolejnym kompozytorem wiedeńskim był Ludwig van Beethoven. Kompozytor ten wielokrotnie zakochiwał się i dzięki temu powstało wiele miłosnych utworów. Najbardziej znaną jego miłosną kompozycją jest „Dla Elizy”. Uczniowie wysłuchali utworu wykonanego na skrzypcach, chociaż utwór ten został skomponowany na fortepian. Beethoven komponował do końca swoich dni, mimo, że stopniowo tracił słuch. IX symfonia – to utwór, skomponowany przez muzyka, gdy już zupełnie niczego nie słyszał.
Trzeci znany muzyk wiedeński to Józef Haydn, który był m. in. znany z kompozycji zawierających nieoczekiwane zmiany nastroju. Nasze uczennice- Julita i Ismena dyrygowały zespołem smyczkowym, świetnie radząc sobie w roli dyrygenta. Prowadziły spokojną melodię, widownia zasypiała… i nagle stosując sposób muzyka na śpiących słuchaczy, panie dyrygentki energicznym gestem budziły słuchaczy z drzemki.
Muzycy zaprezentowali dzieciom szarpaną technikę gry na instrumentach smyczkowych – bez użycia smyczka, zwaną pizzicato. Jakże inne brzmienie uzyskano dzięki tej technice.
Dziękujemy muzykom za kolejną żywą lekcję muzyki.
Tekst i zdjęcia Dorota Górska
{ppgallery}{/ppgallery}