Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

GRAND PRIX dla CHÓRU CHANSON

5 czerwca 2018 roku Chór Chanson zaprezentował się w XI Konkursie Chórów i Zespołów Wokalnych „Wokalis”, na scenie sali kameralnej Copernicanum UKW w Bydgoszczy.

Gościnnie wystąpił z chórem Pan Tomasz Bukowski, na co dzień nauczyciel geografii w naszej białobłockiej szkole, który wykonywał fantastyczne rytmy na instrumencie perkusyjnym o nazwie „cajon”.

Cajon (czytaj „kahon”), inaczej „skrzynka” perkusyjna –  drewniany instrument perkusyjny pochodzący z Afryki, wymyślony przez afrykańskich niewolników na kontynencie amerykańskim, w Peru. Stamtąd trafił do Europy, gdzie zaczęli go używać muzycy flamenco. W środku cajónu zainstalowane są zwykle struny werblowe lub struny gitarowe naciągnięte na przednią ściankę. Struny pomagają wydać znany dźwięk „snar”. Instrument ma zwykle kształt prostopadłościanu. Gra się na nim siedząc okrakiem na jego górnej części i uderzając dłońmi w przednią ścianę. Tylna ściana posiada otwór.

 

Radośnie i żywiołowo zaprezentowane utwory, z elementami ruchu i tańca, spodobały się publiczności i jury, o czym świadczy przyznanie naszemu Chórowi najwyższej nagrody w konkursie – GRAND PRIX!

Członkowie Chóru Chanson z dyrygentką składają serdeczne podziękowania Panu Tomkowi Bukowskiemu za „radosne rytmy” i wspaniałe artystyczne przeżycia, mając nadzieję na dalszą

muzyczną współpracę.

 

Organizatorem konkursu jest VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy.

Zdjęcia: Dorota Górska.

{ppgallery}{/ppgallery}