• W 1921 roku, po 120 latach zaborów odradza się szkolnictwo polskie na terenie Białych Błot. 1 lipca 1921 roku zmieniono charakter istniejącej szkoły, z niemieckiej ewangelickiej na polską, która przyjęła nazwę Katolicka Szkoła Powszechna w Białych Błotach. Wówczas mieściła się ona w budynku, przy dzisiejszej ulicy Ostóżki 2.
  • W 1927 roku zlikwidowano obwód szkolny w Białych Błotach włączając go do Murowańca.
  • W 1933 roku w wyniku wzrostu liczby rodzin polskich w Białych Błotach, władze oświatowe reaktywują szkołę. Powstaje Publiczna Szkoła Podstawowa w Białych Błotach. Dyrektorem szkoły został Zdzisław Małuszyński. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej jego miejsce zajmuje Alojzy Fornalczyk.
  • Wówczas do szkoły uczęszczały dzieci z Białych Błot, Jasińca i Trzcińca.
  • W 1945 roku, po wojnie, z wielkim wysiłkiem uruchomiono jednoklasową szkołę w Białych Błotach.
  • W wrześniu 1957 roku szkoła otrzymuje status siedmioklasowej Szkoły Podstawowej.
  • Przez kolejne lata szkoła przechodziła przeobrażenia, zmieniała nazwy. Pracowała w niezwykle trudnych warunkach. W październiku 1965 roku oddana została nowo wybudowana szkoła o 9 klasach lekcyjnych, dwóch pracowniach i sali gimnastycznej /tzw. 1000 - latka/. Budynek zajmuje dziś Gminne Przedszkole w Białych Błotach.
  • W wyniku szybkiego rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Białych Błotach, w roku 1986 podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. 1 Września 1988 roku oddano do użytku dzisiejszy budynek szkolny.
  • 14 października 1998 roku szkole przekazany zostaje sztandar.
  • Z dniem 1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa współdzieli swoją siedzibę z rozpoczynającym działalność Publicznym Gimnazjum w Białych Błotach.
  • Szkoła przez wiele lat nosiła imię Oskara Langego. Od 1998 roku na mocy uchwały Rady Pedagogicznej szkoła nie miała patrona.
  • Podczas gdy 10 czerwca 2001 r. szkoła przyjęła imię Juliusza Verne'a.
  • Powojenni dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Białych Błotach: Ignacy Kaczmarek, Tadeusz Łykus, Wiktor Lamparski, Salomea Wacławek, Stanisław Płotkowski, Łukasz Płotkowski, Lech Tomaszewski, Irena Łętowska, Henryk Owsiany, Henryk Jaworski, Waldemar Zalewski, Karol Hohenberg, Halina Wyzujak, Zdzisław Napora, Janusz Andrysiak - obecnie Danuta Ferensztain.

Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego

ul. Centralna 27

86-005  Białe Błota

e-mail: sekretariat@spbb.pl

Dyrektor szkoły tel. 52/3494223
e-mail: dyrektor@spbb.pl

Wicedyrektorzy tel. 52/3814011/wew.19
e-mail: wicedyrektor@spbb.pl

Sekretariat tel/fax 52/3814011
Pedagog szkolny tel. 52/3814011/wew.23
tel. 52/3814011/wew.12
Intendentka
tel. 52/3814011/wew.22
Sala gimnastyczna tel. 52/3814011/wew.13
Pokój nauczycielski tel. 52/3814011/wew.15

administrator strony internetowej
e-mail: redakcja@spbb.pl

Marian Rejewski był polskim matematykiem i kryptologiem, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

W 1929 roku podczas studiów matematycznych na Uniwersytecie Poznańskim Rejewski został skierowany przez profesora Zdzisława Krygowskiego na tajny kurs kryptologii, którego organizatorem było Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP. Jesienią 1930 roku utworzono w Poznaniu filię Biura Szyfrów, w której zatrudniono między innymi Mariana Rejewskiego. Dwa lata później filia została rozwiązana, a od 1 września 1932 wszystkie prace kryptologiczne przeniesiono do warszawskiego Biura Szyfrów Sztabu Głównego WP. Od września 1932 roku Rejewski zaczął pracować nad Enigmą w ciągu kilku tygodni odkrywając sposób okablowania wirników niemieckiej maszyny szyfrującej. Następnie wraz z kolegami ze studiów Różyckim i Zygalskim opracował techniki umożliwiające regularne odczytywanie szyfrogramów z Enigmy. Wkład Rejewskiego w złamanie kodu Enigmy polegał na opracowaniu katalogu kart i cyklometru, a po zmianie sposobu kodowania w 1938 roku zaprojektowaniu bomby kryptologicznej.

Na pięć tygodni przed napadem Niemiec na Polskę w 1939 roku Rejewski wraz z zespołem innych kryptologów i pracowników Biura Szyfrów zaprezentowali sposób deszyfrowania i kopię Enigmy przedstawicielom brytyjskiego i francuskiego wywiadu wojskowego. Krótko po wybuchu wojny polscy kryptolodzy ewakuowali się przez Rumunię do Francji, gdzie nadal, we współpracy z Francuzami i Brytyjczykami prowadzili prace nad dekryptażem niemieckiej korespondencji. Po raz kolejny zostali zmuszeni do ewakuacji w czerwcu 1940 roku po kapitulacji Francji, aby już po kilku miesiącach powrócić do kontrolowanej przez rząd Vichy części kraju i wznowić pracę. Po wkroczeniu Niemiec do południowej Francji 9 listopada 1942 Rejewski i Zygalski przedostali się przez Hiszpanię, Portugalię i Gibraltar do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęli pracę w jednostce radiowej Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w Stanmore-Boxmoor pod Londynem, nadal prowadząc pracę nad dekryptażem mniej skomplikowanych szyfrów niemieckich. Po zakończeniu działań wojennych Marian Rejewski powrócił w 1946 roku do Polski, gdzie pracował jako urzędnik w bydgoskich fabrykach. Dopiero w 1967 roku ujawnił swój udział w złamaniu szyfru Enigmy i napisał wspomnienia, które zdeponował w ówczesnym Wojskowym Instytucie Historycznym.

DYREKTOR SZKOŁY:

ALDONA PAWLIKOWSKA

AGNIESZKA ROGÓŻ

Sekretariat

Sekretariat jest miejscem, w którym zarówno rodzice jak i uczniowie mogą uzyskać wszelkie potrzebne informacje.

Od września 2017 roku w naszej szkole funkcjonują dwa sekretariaty

Sekretariat w budynku A ul. Centralna 27 –Apolonia Barbarowicz i Paulina Karwowska - pn. - pt. 8:00 – 16:00

tel. /52/3814 – 011 e-mail: sekretariat@spbb.pl

Obowiązek szkolny, zapisy do I klasy oraz oddziałów zerowych, przyjmowanie uczniów