Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

„JESTEŚMY TAM CO ROKU”

Kwiecień jest dla nas Polaków miesiącem pamięci narodowej. Członkowie koła historycznego pod opieką pani Edyty Ramian postanowili uczcić pamięć poległych rodaków organizując  wystawę pt.:  „Jesteśmy tam co roku” – Obóz Potulice – Lebrechtsdorf (1941-1945 ).

Obóz w Potulicach  był miejscem cierpień wielu tysięcy rodaków. Więzieni byli w warunkach urągających ludzkiej godności za to, że byli Polakami. Szczególnie trudny był los dotykał więzionych dzieci, dlatego Obóz Potulice należy traktować jako Obóz o charakterze eksterminacji dzieci i młodzieży. Gehennę obozową przeżyło trzech białobłockich kombatantów, z którymi nasi uczniowie przeprowadzili wywiady, spisując Ich wspomnienia.

Co roku w ostatnią sobotę kwietnia w Potulicach odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie tamtejszego obozu hitlerowskiego. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Anny Olkowskiej i pani Edyty Ramian w minioną sobotę uczestniczyli w tych obchodach. Wraz z panią Marią Płotkowską i kombatantem panem Alojzym Tuczkowskim, dzieci złożyły hołd pomordowanym Polakom.

Edyta Ramian

{ppgallery}{/ppgallery}