Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

MŁODZI LUTOSŁAWNI

24 września w naszej szkole rozpoczął się nowy sezon artystyczny. Uczniowie klas I – III  wysłuchali pierwszego koncertu muzyków z filharmonii, p.t. „Młodzi Lutosławni”.  Zaprezentowano twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora II połowy XX wieku – Witolda Lutosławskiego. Wysłuchaliśmy pieśni tworzonych do wierszy polskich poetów oraz utworów instrumentalnych. Pierwszym utworem była pieśń do wiersza Juliana Tuwima: O panu Tralalińskim:

„ Śpiewowicach, pięknym mieście

Na ulicy Wesolińskiej

Mieszka sobie słynny śpiewak,

Pan Tralisław Tralaliński…”

Witold Lutosławski rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, w wieku 9 już komponował. Drugim jego instrumentem były skrzypce. Jego zainteresowanie muzyką miało swe korzenie w dzieciństwie i tradycji rodzinnego muzykowania. Jako chłopiec mieszkał na wsi i wszelkie odgłosy życia

wiejskiego utkwiły w jego pamięci, a on potem tworzył z nich muzykę.

Podczas koncertu dzieci zostały zaangażowane do  wspólnego muzykowania,  naśladowały głosy zwierząt gospodarskich, odgłosy natury. Oprócz tego uczniowie poznali budowę skrzypiec oraz sposoby gry na nich: smyczkiem oraz szarpaniem strun palcami: pizzicato.

Uczniowie wysłuchali m.in. pieśni do wierszy: Lokomotywa, Na straganie, Spóźniony słowik, Kotek.

Lustosławski koncertował na całym świecie i bardzo często nowe miejsca były inspiracją to tworzenia muzyki, tak jak pobyt w Krakowie zaowocował utworem „Na krakowską nutę”.

Koncert zakończył się wysłuchaniem utworu do słów Juliana Tuwima, Ptasie plotki.

Tekst i zdjęcia Dorota Górska

{ppgallery}{/ppgallery}