Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

MUZYKA I FLM

16 marca w naszej szkole odbył się kolejny koncert filharmonii z cyklu  Sztuka pod tytułem ” Muzyka i film”.

Muzyka od ponad 100 lat jest nieodzownym elementem dziesiątej muzy, czyli sztuki filmowej- kinematografii.

.

Głównymi składnikami filmu są obraz i dźwięk. Muzyka tworzy nastrój, podnosi napięcie, uspokaja, relaksuje. Trudno wyobrazić sobie film bez muzyki. Wiele utworów skomponowanych dla filmów i seriali stało się przebojami i otrzymało nagrodę filmową – Oskara

W epoce kina niemego udźwiękawianiem filmów zajmował się taper- pianista, który grał na żywo podczas projekcji filmów. Z czasem wynajmowano do tej roli małą orkiestrę.

Usłyszeliśmy wiele przebojów z filmów nie tylko dziecięcych. Koncert poprowadziła znana muzykolog- pani Anna Merder.

Na pianinie grał pan Maciej, na gitarze pan Krzysztof, natomiast na saksofonie i klarnecie pan Konrad.Koncert rozpoczęto utworem „Witajcie w naszej bajce” z filmu „Pan Kleks”, który wspólnie zaśpiewali nasi uczniowie. Następnie wysłuchaliśmy utworów z filmów: „Piraci z Karaibów”, „Janosik”, „Toy Story”, „Król Lew”, 'Shrek”, „Kraina Lodu”, „Różowa Pantera” oraz „Most na rzece Kwai”. Piosenkę Elzy z filmu „Kraina Lodu ” wspólnie wykonały chętne uczennice.

Dziękujemy muzykom za piękne utwory i możliwość przeniesienia się z cudowny świat kina, za wspomnienia i niezwykłe wrażenia.

Tekst i zdjęcia: Dorota Górska

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}