Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

NASZE GŁOSY ZABRZMIAŁY WE WROCŁAWIU – CHÓR CHANSON WŚRÓD NAJLEPSZYCH CHÓRÓW Z POLSKI!

Ogólnopolski pro­gram rozwoju chórów szkolnych Śpiewająca Polska” skie­ro­wa­ny jest do dzieci i młodzieży, by przez śpiew mogły ra­do­wać się ży­ciem, do­świad­czać bo­gac­twa mu­zy­ki, czer­pać sa­tysfakcję ze wspól­ne­go śpie­wa­nia i otwie­rać się na świat kul­tu­ry.

Kiedy w maju tego roku po wojewódzkich przesłuchaniach chórów „Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna” w Bydgoszczy, decyzją jury i kuratora regionalnego programu – pani Eweliny Boesche-Kopczyńskiej, otrzymaliśmy nobilitację do udziału w koncercie finałowym pt. „Zagrajmy w muzykę”, to jeszcze nie było pewne, czy Chór Chanson dosięgnie zaszczytu, by wykonać najnowszą suitę na chór dziecięcy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Dopiero decyzja Dyrektora Programowego Akademii Chóralnej – pani Agnieszki Franków-Żelaznej, która po wnikliwym odsłuchaniu nagrań konkursowych zgłoszonych chórów dokonała ostatecznego wyboru jedenastu najlepszych jej zdaniem chórów z całej Polski, ostatecznie znaleźliśmy się w gronie wybrańców!

W pierwszym momencie pojawiła się niepewność, czy sprostamy ogromnemu zadaniu, jaki będzie nowy skład chóru i czy wyznaczone utwory przypadną do gustu oraz możliwości naszych młodziutkich artystów.

Wsparcia i zachęty udzieliły dyrygentce Chóru Chanson, pani Magdalenie Opalińskiej Dyrektor szkoły Pani Danuta Ferenstain i kurator regionalny Śpiewającej Polski – pani Ewelina Boesche-Kopczyńska.

W ostatnich dniach sierpnia ruszyliśmy intensywnie z pracą nad repertuarem koncertowym w nowym składzie zespołu. Wiele godzin prób, także w soboty, wiele wyrzeczeń ze strony młodzieży i ich ogromne zaangażowanie utwierdzały dyrygenta, że podjęcie wysiłku przygotowania pięciu utworów na chór trzygłosowy z orkiestrą było słusznie podjętą decyzją.

10 października 2016 r. trzysieści chórzystek, w składzie: Julka Aranowska, Wiktoria Błaszkiewicz, Laura Bukalska, Klaudia Chojnacka, Zosia Chojnacka, Nikola Danielewicz, Lenka Dołkowska, Kasia Dulian, Michalinka Handzlik, Iga Jakóbowska, Ola Korzeb, Majka Kozłowska, Agnieszka Kućmierz, Julita Kurz, Zuzia Lipecka, Julka Łada, Oliwka Łada, Ada Malcer, Maja Przygoda,
Lena Sobocińska, Karolinka Tomaszewska, Zuzia Załęgowska i Ola Zuehlke,Julka Małecka, Natalka Nalewajek, Julka Obszańska, Zosia Opalińska, Zosia Owedyk, Julka Papis, Julka Piórkowska z dyrygentem Magdaleną Opalińską oraz opiekunkami, panią Marleną Wiese i Marią Łebską, wyruszyło do Wrocławia.

Dwa dni niezwykle intensywnych prób w gronie rówieśników z Lublina, Łaz, Śzczucina, Zielonej Góry, Stalowej Woli, Zgierza, Starachowic, Białegostoku, Sierakowa i Wrocławia, dostarczyło nam wielu emocji i pokazało, jakiego trudnego zadania podjęli się organizatorzy tego koncertu. Zobaczyliśmy pracę orkiestry smyczkowej – Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, zaangażowanie młodego dyrygenta i jednocześnie kompozytora wykonywanego dzieła „Zagrajmy w muzykę”, pana Janka Krutula, a także pracę obsługi technicznej jednej z najnowocześniejszej sali koncertowej w Polsce. Mieliśmy również okazję poznać autora tekstów pięknych piosenek pana Macieja Papierskiego oraz panią choreograf Arletę Krutul.

Uroczysty Koncert Galowy Projektu „Śpiewająca Polska- Akademia Chóralna 2016” rozpoczął się 12 października o godz. 19.00. I… „wybuchła muzyka”, jak zapowiedzieli organizatorzy. Na scenie prezentowaliśmy się w łączności z kolegami z innych regionów w kolorach tęczy, cudownie rozśpiewani, a przy tym pełni scenicznej swobody. Cykl wykonywanych piosenek, ułożonych w formę dźwiękowych podróży z grą aktorów sceny wrocławskiej, przyniósł nam dużo radości i zabawy, a słuchaczom – ogromnych doznań muzycznych, nawet z łezką w oku!

To niesamowite przeżycie i sukces dla dzieci z niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą! Jesteśmy z siebie bardzo dumni – mówi dyrygent i chórzyści. Reprezentowaliśmy naszą gminę i województwo najlepiej, jak potrafiliśmy – dodają.

Dumna jest także Pani Dyrektor szkoły, która zaszczyciła nas swoją obecnością na koncercie we Wrocławiu oraz rodzice, których pomoc i zaangażowanie jest bezcenne.

Dziękujemy za obecność na koncercie grupie harcerzy 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Białe Czaple” z opiekunami oraz wszystkim duchowo nas wspierających.

Aby spełniać swoje marzenia trzeba zrobić pierwszy krok. Krok w wspólne muzykowanie jest czymś, co łączy ludzi, otwiera przed nami nowe nieznane dotąd horyzonty, pozwala odkrywać świat na nowo i stale nas prowadzi do muzycznego rozwoju.

Przeżyliśmy niesamowitą muzyczną przygodę, która długo grać będzie w naszych sercach, a spędzone we Wrocławiu chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 

Chórzystki chóru Chanson wraz z dyrygentem Magdaleną Opalińską

{ppgallery}

{/ppgallery}