Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

O PAŁUKACH I GWARZE PAŁUCKIEJ

Język polski jest piękny i bogaty. Urozmaicają  go gwary, które niestety zaczynają zanikać. Aby obcować z różnorodnością językową, nasi uczniowie wzięli udział w projekcie Co słychać za miedzą? Zajęliśmy się Pałukami i gwarą tego regionu. Dlaczego? Bo to z Pałukami właśnie graniczy gmina Białe Błota.

 

Podczas lekcji języka polskiego i historii uczniowie dowiadywali się wielu ciekawych rzeczy o Pałukach, a także poznawali słownictwo tego regionu. Efektem tej pracy są wspaniałe lapbooki ( książki z ciekawostkami), plakaty oraz teksty pisane gwarą pałucką. Wystawa tych prac znajduje się na parterze, gorąco zachęcamy do jej obejrzenia.

 

Nasze obcowanie z gwarą pałucką wzbogaciły dwa spotkania, oba odbyły się 11 kwietnia. Pierwszym gościem był zespół „Pałuczaczki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szubinie, którym opiekuje się pani Jolanta Storzyńska. Dzieci zaprezentowały program wokalno- artystyczny na temat Wielkanocy na Pałukach. Mogliśmy posłuchać o tradycjach i zwyczajach Pałuczan.

Następnie wysłuchaliśmy prelekcji pana Mirosława Kazimierza Binkowskiego, który w sposób niezwykle interesujący opowiedział o gwarze pałuckiej, a przede wszystkim zaprezentował teksty, których jest autorem. Najbardziej dzieci zachwyciła bajka  o Czerwonym Kapturku.

Mamy nadzieję, że cykl lekcji i spotkania pozwoliły naszym uczniom wzbogacić swoją wiedzę o języku.

{ppgallery}{/ppgallery}