Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

WSPOMNIENIA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI NA WILEŃSZCZYZNĘ

22 września 2015 roku uczniowie z trzech szkół znajdujących się  na terenie gminy Białe Błota udali się na wycieczkę na Wileńszczyznę.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Wilna, młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Rudominie oprowadziła nas po starówce, realizując projekt edukacyjny „ Legenda a Fakty”. Po południu udaliśmy się w odwiedziny do placówek znajdujących się na obrzeżach stolicy Litwy w Rakańcach i Turgielach.

 

W Jaszunach podziwialiśmy pałacyk Radziwiłłów, Balińskich i Śniadeckich. Wieczorem starosta gminy Mariampol zaprosił wszystkich na uroczystą kolację wraz z pokazem tańców i śpiewów.

Drugiego dnia pobytu uczestniczyliśmy w różnych lekcjach oraz specjalnie przygotowanych  zawodach sportowych w gimnazjum im F. Ruszczyca w Rudominie. Zachwyceni zajęciami, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie. Pojechaliśmy do Ponar gdzie wzięliśmy udział w  uroczystości upamiętniającej mord  Polaków i Żydów podczas Drugiej Wojny Światowej. Oddaliśmy hołd pomordowanym, zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się do miejscowości Troki aby obejrzeć tamtejszy zamek.

Kolejnego dnia wycieczki zwiedziliśmy z przewodnikiem dwa najstarsze cmentarze oraz centrum Wilna. Udało się nam także wejść na teren Uniwersytetu Wileńskiego. Następnie podjechaliśmy na Górę Trzech Krzyży skąd roztacza się wspaniały widok na Wilno.

Ostatniego dnia pobytu w Wilnie mieliśmy przyjemność uczestniczenia w Dożynkach. Święto Plonu okazało się ciekawym doświadczeniem, ponieważ poznaliśmy wiele tradycyjnych tańców oraz zasmakowaliśmy regionalnych potraw.

27 września 2015 roku wycieczka dobiegła końca.

Biernacka Jagoda

Aleksandra Korzeb

Kamil Kujawa

Karol Plichta

 

Zapraszamy chętnych do zwiedzania wystawy „ Wspomnienia z Wileńszczyzny”, którą przygotują uczestnicy wycieczki pod kierunkiem pani Edyty Ramian.

{ppgallery}{/ppgallery}