Gmina Białe Błota realizuje projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus „ Krok w Przyszłość” .
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji na terenie gminy Białe Błota. Działania w ramach projektu będą polegały na udzieleniu wsparcia uczniom i nauczycielom ze szkół podstawowych gminy Białe Błota tj. Szkoły Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie.
Wsparciem zostanie objętych 700 uczniów w tym uczniowie z dysfunkcjami z wyżej wymienionych szkół a także 50 uczniów z niepełnosprawnościami oraz 200 nauczycieli (120 z SP Białe Błota, 40 z SP Łochowo, 40 z SP Przyłęki). Uczestnicy projektu będą rozwijać kompetencje kluczowe, umiejętności, uzdolnienia i zainteresowania. W szkołach będą odbywać się zajęcia dodatkowe z matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka angielskiego, języka niemieckiego, robotyki, programowania, Lego Steam, a także zajęcia muzyczne, sportowe, lokalnej tożsamości i kultury, zajęcia rozwijające kreatywność i krytyczne myślenianie. Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach z doradztwa zawodowego na których poznawać będą lokalny rynek pracy.
Nauczyciele będą uczestniczyć w szkoleniach podnoszących kompetencje cyfrowe, pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami, za zakresu rozwiązywania konfliktów i mediacji, neurodydaktyki i tutoringu, pedagogiki leczniczo – terapeutycznej, terapii miofunkcjonalnej i biofeedback a także rozwijać umiejętności krytycznego myślenia.
Realizacja projektu wpłynie na podniesienie jakości kształcenia co przyczyni się do:
- lepszych wyników egzaminów ósmoklasisty,
- wyrównania dysproporcji w poziomie nauczania między szkołami w gminie,
- a także do wyboru kształcenia zawodowego po ukończeniu szkoły podstawowej co w efekcie przełoży się na wzrost konkurencyjności i zatrzymania młodych ludzi na obszarze BydOF i rozwoju całego regionu.
W ramach projektu zostaną doposażone sale w pomoce dydaktyczne niezbędne do prowadzenia zajęć: języka angielskiego, języka niemieckiego, zajęć logopedycznych, socjoterapeutycznych, matematycznych, przyrodniczych, z doradztwa zawodowego, lego Steam, zajęć z storytellingu, zajęć sportowych. Uczestnicy projektu wezmą również udziałw wyjazdach edukacyjnych między innymi do Berlina, Legolandu, Wilna, Gdańska, Poznania.
Wartość całkowita projektu 1 736 627,20 zł
wkład własny Beneficjenta 173 644,72 zł
Całkowita wartość dofinansowania 1 562 982,48 zł w tym
- z EFS+ 1 476 150,12 zł
- z budżetu państwa 86 832,36 zł.