Obóz Potulice – Lebrechtsdorf 1941-1945 był miejscem cierpień wielu tysięcy Polaków. Więzieni oni byli w warunkach urągających ludzkiej godności za to, że byli Polakami. Szczególnie trudny był los więzionych dzieci, dlatego Obóz Potulice należy traktować jako obóz o charakterze eksterminacji dzieci i młodzieży. |
Od wielu lat w ostatnią sobotę kwietnia w Potulicach odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie tamtejszego obozu hitlerowskiego. Na obchody przybywają byli więźniowie obozu wraz z rodzinami, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i lokalnych. Liczny jest także udział dzieci i młodzieży. Warty honorowe i oprawę muzyczną zabezpiecza Komenda Garnizonu Bydgoszcz. Uroczystości mają charakter ogólnopolski. Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza polowa na cmentarzu. Po mszy odbył się Apel poległych, po którym delegacje i kombatanci złożyli wiązanki i kwiaty pod pomnikiem. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami towarzyszyli członkom białobłockiego ZKRP i BWP i Klubowi Seniorów w złożeniu hołdu pomordowanym. W tegorocznych obchodach po raz pierwszy wzięła udział nasza drużyna harcerska „ Białe Czaple”, której przewodzi druhna Aleksandra Lubońska.
Udział w uroczystościach rozpoczęliśmy od zwiedzenia Kaplicy, w podziemiach której znajdują się tablice nagrobne rodziny Potulickich. W pałacu hrabiny Anieli Potulickiej, w komnacie głównej, znajduje się Izba Pamięci z wieloma cennymi eksponatami. W piwnicach rezydencji Niemcy urządzili cele, w których torturowali więźniów. Tam w podniosłej atmosferze oddaliśmy hołd wszystkim pomordowanym.
Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się główna brama obozu. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod kamieniem pamiątkowym. Udaliśmy się również na cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach zamordowanych w potulickim obozie.
Udział w uroczystościach był żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Edyta Ramian
{ppgallery}{/ppgallery}
|