Co roku w ostatnią sobotę kwietnia w Potulicach odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie tamtejszego obozu z czasów II wojny światowej. Obóz Potulice – Lebrechtsdorf 1941-1945 był miejscem cierpień wielu tysięcy Polaków. Więźniowie przetrzymywani byli w warunkach urągających ludzkiej godności za to, że byli Polakami. Szczególnie trudny był los dzieci, dlatego Obóz Potulice należy traktować jako Obóz o charakterze eksterminacji dzieci i młodzieży. |
Uczniowie Szkoły PodstawoweJ w Białych Błotach wraz z nauczycielami: panią Ireną Gniazdowską
i panią Edytą Ramian we współpracy z panią sołtys i prezes Koła ZKRP i BWP- panią Marią Płotkowską, jak co roku uczestniczyli w tej wyjątkowej uroczystości.
W tym roku wraz z nami byli także członkowie Koła Seniora z Łochowa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Łochowie.
Przed oficjalnymi uroczystościami na cmentarzu udaliśmy się do pałacu hrabiny Anieli Potulickiej gdzie w sali balowej została utworzona Izba Pamięci. Wśród eksponatów pozyskanych od byłych więźniów mogliśmy obejrzeć dokumenty, legitymacje, zdjęcia, przedmioty codziennego, więziennego użytku, chusty oraz wiele innych, cennych pamiątek. Zwiedzającym udostępnione są także pomieszczenia dawnego karceru znajdujące się w podziemiach pałacowych. Zapalając tam znicze, oddaliśmy hołd wszystkim zamęczonym i zamordowanym w potulickim obozie. Następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie odbywały się główne uroczystości. Na obchody wyzwolenia obozu przybyli byli więźniowie z całej Polski, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna, harcerze i przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Po mszy świętej i Apelu Poległych u stóp pomnika delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Nasi uczniowie zapalili także znicze na grobach, których jest tak wiele na potulickim cmentarzu.
Uroczystości w Potulicach to wyjątkowa lekcja historii.
Edyta Ramian
{ppgallery}{/ppgallery}