Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

domyślna zaślepka

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

         W zaistaniałej sytucji Internet jest bardzo potrzebnym narzędziem do nauki ale nie można zapominać, że nadal jest rówinież źródłem zagrożenia dla dzieci. Kilka poniższych wskazówek pomoże dzieciom zapewnić bezpieczeństwo w Sieci. Warto również skorzystać ze strony https://sieciaki.pl/

 1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom
  Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

 1. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła
  Chyba, że masz ochotę na to by ktoś się pod Ciebie podszywał w twojej poczcie, koncie w social mediach , na przykład, wysyłał wiadomości do wszystkich twoich znajomych.
 2. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
  Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów.
 3. Update!
  To, że maszprogram antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update’owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.
  5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci

W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą

Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą w „realu”? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.
7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz

Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.
8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci

Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie – nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości i powiedzieć o tym osobie dorosłej.