W dniach 23 – 24.05.2013 członkowie kola przyrodniczego uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na terenie UKW w Bydgoszczy. Wszystkie wybrane przez nas zajęcia związane były ze ścieżką przyrodniczą. W czwartek 23.05.13 uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Cytryna, papryka, czy kapusta kiszona, gdzie kryje się więcej kwasu askorbinowego”. Zajęcia odbyły się w prawdziwym laboratorium. Samodzielnie miareczkowaliśmy, przeliczaliśmy i interpretowaliśmy własne wyniki. Okazało się, że zdecydowanie najwięcej kwasu askorbinowego, czyli witaminy C zawiera czerwona papryka. |
Następnie udaliśmy się na warsztaty laboratoryjne z mikrobiologii. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się ta nauka. Wykonaliśmy „wysiew’ różnych bakterii na pożywkach agarowych, które umieściliśmy w cieplarce. Zrobiliśmy również preparaty z drożdżami, które pięknie wybarwiliśmy i obserwowaliśmy pod mikroskopami.
Dalej nasze kroki skierowaliśmy na warsztaty pt. „Prywatne życie roztoczy”. Oglądaliśmy roztocze glebowe z hodowli laboratoryjnych pod binokularami. Obserwowaliśmy jak się odżywiają, rozmnażają i opiekują potomstwem. Wrażenia są nie do opisania.
W piątek 25.05.13 udaliśmy się do Ogrodu Fauny Polskiej ZOO – Myślęcinek. Wycieczka odbyła się pod hasłem „Poznajemy zwierzęta bydgoskiego ogrodu zoologicznego”. Mieliśmy przyjemność być oprowadzani przez panią kierownik. Dzięki temu zobaczyliśmy więcej zwierząt, ponieważ żadne z nich nie chciało zawieść szefa J (PS. Nawet wydry m.in. „Marlenka” zrezygnowały z drzemki, abyśmy mogli je zobaczyć). Dowiedzieliśmy się również mnóstwa ciekawostek i historii niektórych podopiecznych.
Tekst i zdjęcia Katarzyna Ślefarska
{ppgallery}{/ppgallery}