Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

FILHARMONIA POMORSKA W NASZEJ SZKOLE

19 stycznia w naszej szkole odbył się trzeci w bieżącym roku szkolnym koncert Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tematem tegorocznego cyklu spotkań jest sztuka, którą tworzą m.in. muzyka, literatura, taniec i malarstwo.

Przewodnikiem po świecie muzyki był pan Maciej. Tańczyli artyści z bydgoskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”: pani Agnieszka Laskowska i pan Piotr Gałczyński, natomiast na akordeonie grał pan Michał.

 

Karnawał to czas zabaw i uciech, podczas którego jest barwnie, wesoło. W tym czasie króluje taniec, który jest wielką przyjemnością dla nas wszystkich. Nasi goście przygotowali pokaz tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, krakowiaka i najszybszego z polskich tańców: oberka. Artyści wystąpili w przepięknych, bogato zdobionych ludowych strojach.

Kiedyś na dworze polskim każdy bal zaczynał się polonezem. Nasz koncert artyści rozpoczęli również polonezem do utworu: „Pożegnanie ojczyzny” M.K. Ogińskiego. Pan Maciej zaprosił kilkoro naszych uczniów do wykonania poloneza. Dzieci doskonale poradziły sobie z krokami i figurami tańca. Nasi uczniowie równie sprawnie wykonali hołubce, które są figurą taneczną krakowiaka.

Kujawiak to najwolniejszy z tańców narodowych. Jego muzyka jest liryczna i nastrojowa, ponoć odzwierciedlająca kujawski krajobraz – szeroki i spokojny.  Kroki i figury mają zalotny charakter, co pięknie pokazali w tańcu nasi goście. Na finał artyści zaprezentowali najszybszy narodowy taniec, jakim jest oberek. Królują w nim przyklęki, podnoszenia, obroty, przyśpiewki
i przytupy.

Tekst i zdjęcia: Dorota Górska

{ppgallery}{/ppgallery}