Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

FILHARMONIA, SPONTANICZNE TWORZENIE

15 października uczniowie kształcenia zintegrowanego mieli przyjemność uczestniczyć w kolejnym tego roku koncercie muzycznym pod tytułem „Spontaniczne tworzenie”. Gościem specjalnym był członek orkiestry Mińskiej filharmonii Narodowej, pan Vadim, białorusiński artysta muzyk, grający na cymbałach.

Instrument ten należy do grupy instrumentów strunowych – szarpanych. Cymbały zaprezentowane w naszym koncercie posiadały 78 strun umocowanych po dwie lub trzy obok siebie na drewnianej płycie w kształcie trapezu. Inne instrumenty mogą posiadać nawet sto strun. Cymbały są instrumentem drogocennym i szlachetnym.

Pan Vadim zaprezentował kilka zachwycających utworów szarpiąc struny na cymbałach palcami, uderzając w nie pałeczkami oraz… kluczem do strojenia instrumentu.

Dzieci uczestniczyły w spontanicznych tworzeniu muzyki w sposób rytmiczny: klaskając tupiąc własne rytmy, w sposób głosowy, wymawiając rytmiczne dowolne grupy sylab: tututata, papapapa, tratatata, tuturututu. Następnie muzycy zaprezentowali  improwizacje muzyczne utworu „Kurki trzy”, a dzieci śpiewały melodię na różne sposoby, m. in. naśladując odgłosy zwierząt: kaczki, kury, ptaka, psa.

Improwizować można też m. in. malując i rysując. Artyści pokazali pewien obraz, który nie przedstawiał konkretów, za to każdy mógł zobaczyć na nim coś innego. Uczniowie widzieli konfetti, kolorową łąkę. Po odwróceniu obrazu dołem do góry, widziano kolorowe spadające płatki.

Koncert był urozmaicony wspaniałymi występami tancerki, która używała w tańcu wachlarza oraz chusty, co ciekawie urozmaiciło jej występy.

Dzieci oczami wyobraźni malowały własne obrazy do słuchanej muzyki.

Dziękujemy muzykom za wspaniały koncert.

 

Tekst i zdjęcia Dorota Górska

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}

 

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}

FOTO: NATALIA KUCHARCZYK