Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

FILHARMONIA

Od wielu lat w naszej szkole odbywają się koncerty Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W bieżącym roku szkolnym cykl spotkań zainaugurowaliśmy 29 września. Koncerty są muzyczną ucztą dla dzieci i nauczycieli. Tematem tegorocznych spotkań będzie sztuka, którą tworzą m.in. muzyka, literatura, taniec i malarstwo.

Przewodnikiem po świecie muzyki był pan Maciej grający na trójkącie. Na skrzypcach grała pani Paulina, na wiolonczeli pani Martyna i na fortepianie pan Michał.

Dowiedzieliśmy się tego , że muzyka wielokrotnie była inspiracją dla malarzy i poetów.  Również utwory literackie i obrazy wpływały na wyobraźnię kompozytorów, dzięki czemu powstało wiele utworów.
Fragmentu Inwokacji z Pana Tadeusza wysłuchaliśmy przy polonezie, skomponowanego do filmu p.t. „Pan Tadeusz”. Dzieci wysłuchały podczas spotkania utworów takich jak: „Poranek” E. Griega, Fragment z baletu Sergiusza Prokofiewa, „Romeo i Julia” według dramatu Williama Szekspira oraz „Uczeń czarnoksiężnika” Paula Dukasa opartego na balladzie Goethego pod tym samym tytułem.

Wszystkie utwory spotkały się z uznaniem małych słuchaczy, ale największe brawa artyści otrzymali za muzyczną ilustrację wiersza „Abecadło” Juliana Tuwima.

Dziękujemy muzykom za lekcję żywej muzyki i czekamy na kolejne spotkanie.

Tekst i zdjęcia: Dorota Górska

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}