Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

HARCERZE ZDOBYWAJĄ MONTE CASSINO

18 maja 2014 roku w  niedzielne popołudnie 1400 uczestników wyprawy „Uniamo le generazioni/Łączymy pokolenia” ,w tym harcerze z drużyny „Białe Czaple” z Białych Błot wraz z drużynowa Aleksandrą Lubońską, uczestniczyli w uroczystościach 70. rocznicy bitwy o  Monte Cassino.

Tę wielką, wzruszającą uroczystość uświetniła obecność premiera, kilkudziesięciu kombatantów – uczestników bitwy i księcia Henry’ego. Harcerze z Białych Błot zaciągnęli warty przy mogiłach. Szare i zielone mundury zapełniły Polski Cmentarz Wojenny.

 

W wielu wzruszających, wzniosłych słowach podkreślano wartość i rolę harcerzy w zachowywaniu narodowej pamięci. Podkreśleniem tego faktu jest przekazanie ZHP, ZHR i ZHP PGK tradycji i etosu 2 Korpusu Polskiego.

W przekazaniu przez kombatantów biało-czerwonych flag harcerzom było coś mistycznego, symbolicznego – oto na Polskim Cmentarzu Wojennym, przelanym polską krwią, połączyły się pokolenia.

Odbył się również apel poległych, wystrzelono honorową salwę, rozległy się dźwięki Hejnału Mariackiego. Oficjalne delegacje złożyły wieńce, a Anna Maria Anders zapaliła znicze na grobach swoich Rodziców. Nasi harcerze złożyli symboliczne maki na grobach poległych.

To prawdziwe spotkanie z historią, przeniesienie w czasie, prawdziwy hołd oddany wojennym bohaterom. Najważniejszy od lat element wychowania patriotycznego w Związku Harcerstwa Polskiego.

W trakcie wyprawy odwiedziliśmy Rzym, Wenecję oraz Wiedeń. Ważnym wydarzeniem dla nas było uczestnictwo w Rajdzie Honker, gdzie harcerze sprawdzili swoje umiejętności i wiedzę.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj

drużynowa Aleksandra Lubońska

{ppgallery}{/ppgallery}