Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

Dnia 25 października 2016 roku uczniowie klasy I c, III a, III d i III g  wzięli udział w KUJAWSKO-POMORSKIEJ AKCJI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”.

 

Celem akcji było:

-kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych,

– przygotowanie dzieci do  udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku,

– zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadance z wychowawcą klasy, która dotyczyła edukacji osób niewidomych.  Uczniowie mieli możliwość wczuć się w rolę osoby z deficytem wzroku poprzez zabawy m. in. „Prowadzenie niewidomego” , „Czarodziejski worek” oraz „Odgadnij produkt za pomocą węchu”.

Klasy III d i III g  udały się na wycieczkę do Ośrodka Polskiego Związku Niewidomych (ul. Powstańców Wielkopolskich 33 w Bydgoszczy). Tam odbyła się projekcja filmu pt. „N jak niewidomy”, pogadanka oraz zajęcia praktyczne ze specjalistami, którzy pracują z osobami mającymi różnego rodzaju deficyty wzroku. Poznaliśmy alfabet Braille’a oraz urządzenia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom niewidomym. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką zajęć i aktywnie uczestniczyły w zadaniach. Z ogromną ciekawością i wielkim zaangażowaniem uczyły się pisać na maszynie brajlowskiej. Dzieciom najbardziej podobały się zajęcia z orientacji przestrzennej w miasteczku komunikacyjnym.

 

Nasze dzieci wiedzą, że każdy człowiek jest wartościowy i ma równe szanse. Nie jest istotne jakimi zmysłami poznajemy świat. Każdy zasługuje na szacunek oraz wzajemną akceptację.

{ppgallery}{/ppgallery}