Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

PAMIĘCI WYKLĘTYCH BOHATERÓW

10 września 2012 roku o godzinie 12:00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej akcję rozbrojenia posterunku Milicji Obywatelskiej
w Białych Błotach 10 -09-1945 roku.

Oto treść napisu na tablicy pamiątkowej, która znajduje się na froncie budynku po byłym posterunku Milicji Obywatelskiej :

W tym budynku 10 września 1945 roku sześciu
miejscowych Powstańców Antykomunistycznych
z „Oddziału Bojowego Armii Krajowej”
przeprowadziło akcję rozbrojenia
posterunku Milicji Obywatelskiej
Cześć i Chwała Bohaterom

Na uroczystości obecni byli członkowie rodzin Oddziału Bojowego,  przedstawiciele władz gminy Białe Błota, Milicji, Duchowni, dyrektorzy szkół oraz uczniowie naszej szkoły.

 

Pan Józef Żernicki w imieniu Komitetu Organizacyjnego Uczczenia Żołnierzy Wyklętych z Gminy Białe Błota przedstawił zarys akcji z dnia10 września 1945roku. W wyniku akcji na białobłocki posterunek MO, Oddział Bojowy Armii Krajowej zdobył pięć karabinów typu Mauser wraz z ładownicami i osprzętem oraz dużą ilość amunicji wraz z kilkoma granatami.
Był to wielki sukces naszych miejscowych partyzantów z „Oddziału Bojowego Armii Krajowej”, który odbił się szerokim echem w całym regionie, dając tym samym punkt odniesienia dla innych akcji, podejmowanych przez żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego na terenie Kujaw i Pomorza.

Następnie pani wójt, K. Kirstein-Piotrowska i pan J. Żernicki dokonali odsłonięcia tablicy. Przybyli na tę uroczystość goście składając wiązanki oddali hołd Bohaterom. Na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewali „Rotę”.

Tekst: E. Ramian

Foto: Gniazdowska

{ppgallery}{/ppgallery}