Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

19 kwietnia 2013 roku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Część artystyczną przygotowały: Kamila Jagielnicka z klasy IV b, Zuzanna Gołębiewska z klasy IV d, Oliwia Mazur z klasy V a. Grupa „Nutki” pod kierownictwem p. Magdaleny Opalińskiej zaśpiewały piosenki o książkach i bibliotece. Teatrzyk o „Kopciuszki” przedstawiły Kasia Duszyńska, Martyna Kurz, Aleksandra Janik Karol Hoffman, Adam Orylski z klasy VI c. Zwiedzający bibliotekę szkolną zwiedzający otrzymali Dyplom Pasowania ucznia  klasy I na czytelnika Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach, list do rodziców oraz exilibris znak własności książki naszej biblioteki.

RODZICE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 

Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu, nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo , jak dziecko chce. Zapobiegajmy niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają, dla samego wypożyczania ” kto więcej” i zwracaj ą książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi tylko o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.

Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedna z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w życiu. Pamiętajmy, że korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.

Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dobrze bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe.

10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. W książkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo wciągać dziecko do czytania. Jak to robić? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można próbować schematu: jedna strona dziecko —jedna strona Państwo. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętnie czytać samodzielnie.

Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji..i nic nie kosztuje – wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne.

Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką, życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

 

 

Nauczyciel Bibliotekarz:

Irena Brushtulli

{PPGALLERY}{/PPGALLERY}

ZDJĘCIA: BEATA KAPTURSKA