Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

POTULICE

Ostatnia sobota kwietnia to data od lat przyjęta przez byłych więźniów Obozu „Potulice-Lebrechtsdorf” za dzień uroczystości poświęconych jego wyzwoleniu oraz zakończeniu II wojny światowej. Co roku uczniowie naszej szkoły wraz z kombatantami biorą udział w tych wyjątkowych obchodach. Na uroczystości przybyli byli więźniowie z całej Polski, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna, harcerze i przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Mszę św. odprawił ks. prof. Bernard Kołodziej z Poznania w asyście współcelebransów.

Po mszy św. i Apelu Poległych, u stóp pomnika delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, uczestnicy uroczystości udali się pod byłą bramę główną obozu, gdzie złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Nasi uczniowie zapalili także znicze na grobach których jest tak wiele na potulickim cmentarzu.

Przed oficjalnymi uroczystościami na cmentarzu, udaliśmy się do pałacu hrabiny Anieli Potulickiej gdzie zwiedzaliśmy tymczasową wystawę w auli Zespołu Szkół.  Wśród eksponatów znajdują się pamiątki pozyskane od byłych więźniów obozu m.in.: dokumenty, legitymacje, zdjęcia więźniów dawnego obozu, pałacu, przedmioty codziennego więziennego użytku, chusty, zdjęcia z obchodów uroczystości kwietniowych z ubiegłych lat oraz wiele innych. Wysłuchaliśmy także wspomnień byłych więźniów. Zwiedzającym udostępnione były także pomieszczenia dawnego karceru znajdujące się w podziemiach pałacowych. Dla tych, którzy pamiętali to miejsce z czasów funkcjonowania obozu, zejście do karceru było szczególnie wstrząsającym przeżyciem.

Uroczystości w Potulicach to wyjątkowa lekcja historii.

{ppgallery}{/ppgallery}