Polska - godło

SZKOŁA PODSTAWOWA
im. MARIANA REJEWSKIEGO
W BIAŁYCH BŁOTACH

SPBB - logo

"Naszym celem jest rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, ale także uszlachetnianie serc i dusz."

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM HENRYKIEM MARTENKĄ – „W 80 GODZIN DOOKOŁA ŚWIATA”

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole gościliśmy znanego dziennikarza i podróżnika pana Henryka Martenkę. Nasz gość miał okazję, jak mało kto,  sam doświadczyć jak wielka, a jednocześnie jak mała jest nasza Ziemia – okrążył ją w ciągu 80 godzin. Znany podróżnik dokonał tego rekordu 20 lat temu, a swoje przygody i fascynację poznawania świata przybliżył uczniom klas czwartych.

Dziennikarz, wzorując się na bohaterze powieści Juliusza Verne’a, postanowił dokonać swoistego wyczynu – okrążenia kuli ziemskiej współczesnym środkiem lokomocji  jakim jest samolot. Poruszał się wzdłuż równoleżników z Londynu na wschód, w odróżnieniu od powieściowego Fileasa Fogga, który wybrał drogę południkową. W ciągu 76 godzin podróżnik znalazł się na pokładzie 11 samolotów, mając jednak możliwość zapoznania się jedynie z lotniskami na całym świecie. Ta spektakularna podróż przyniosła dwie ważne refleksje: świat jest w gruncie rzeczy niewielki i można w dzisiejszych czasach utrzymać kontakt z miejscem, z którego się wyruszyło dosłownie zewsząd.

Spotkanie z człowiekiem takim jak Pan Martenka daje możliwość młodym ludziom przekonania się o tym, że warto realizować swoje pasje i nietuzinkowe marzenia, żyć pełnią życia, podejmować wyzwania, przekraczać granice własnej wyobraźni.